Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

POLECAM STRONY i BLOGI:


Rękawiczki z pięcioma palcami

źródło: książka+własne doświadczenie


Materiał: około 50 g włóczki w dowolnym kolorze.

Druty pończosznicze: 5 sztuk o nr 3, 2 sztuki o nr 4 lub 5.

Agrafka

Na druty nr 3 nabrać 44 oczka i rozdzielić równo na cztery druty, zamknąć obwód robiąc ściągacz.Pamiętać należy, że oczka przerabiane w obwodzie inaczej układają się na drucie tzn. oczko lewe leży na drucie jak prawe (część oczka za drutem wyżej).

Po 5-6 cm (lub więcej) ściągacza dalej robić ryżem.
Na odpowiedniej wysokości (wybranej długości rękawiczki do podstawy kciuka), przełożyć na agrafkę 3 oczka. Dalej przez 8-9 rzędów robić oczka nie zamykając obwodu.
Potem zamknąć obwód nie dorabiając żadnych oczek i robić dalej ryżem na wysokość nasady małego palca.
Rękawiczkę przymierzać w trakcie roboty, kciuk musi być bliżej wewnętrznej strony dłoni. W tym celu, w trakcie przymierzania (po zamknięciu obwodu z dziurą na kciuk) obracamy robótkę na dłoni, by kciuk swobodnie poruszał się w "rękawiczce". Przy boku dłoni (obok małego palca) zaznaczmy nitką (w innym kolorze - kontrastowym) lub agrafką bok rękawiczki. Jest to środek obwodu małego palca.

Przy przymierzaniu należy pamiętać, że robotę wykonujemy z lewą stroną na wierzchu. Kiedy pierwszą rękawiczkę mierzymy na lewej dłoni, to drugą mierzymy na prawej.

Na wysokości nasady małego palca:
przekładamy 11 oczek na jeden drut (w czym pośrodku 11 oczek musi się znajdować zaznaczony bok rękawiczki). Nitka z kłębka na brzegu tych 11 oczek.
Pozostałe oczka dzielimy na dwie części i każdą partię oczek przekładamy na druty pończosznicze nr 4 lub 5 (dzięki większej grubości nie spadną nam oczka pozostawione w oczekiwaniu, gdy będziemy wyrabiać palce, zwłaszcza, gdy zostanie tych oczek parę). Robimy tak, przy każdym następnym palcu.

Wracając do małego palca: 11 oczek rozdzielamy na 4 druty i dorabiamy 1 oczko tuż przed zamknięciem obwodu.
Palec wyrabiamy do wysokości połowy paznokcia (chodzi mi o krótkie paznokcie). Na każdym drucie mamy 3 oczka. W pierwszym okrążeniu zamykamy na każdym drucie po 1 oczku = 8 oczek w sumie. W drugim okrążeniu na każdym drucie mamy dwa oczka, które przerabiamy razem = 4 oczka.

Te 4 oczka przekładamy na 1 drut w następujący sposób:
jako pierwsze te z nitką od kłębka, następnie oczko obok ale po drugiej stronie, później te z przodu i ostatnie. Tak przełożone na zmianę oczka wystarczy zamknąć i mamy zrobiony mały palec.Pozostawione w oczekiwaniu oczka przekładamy na druty pończosznicze nr 3, rozdzielając je mniej więcej równo na 4 druty oraz dorabiając 3 oczka z boku nasady już wyrobionego małego palca (w tym celu: drut lub szydełko wbijamy od wewnętrznej - prawej strony, z zewnętrznej - lewej łapiemy nitkę i przeciągamy, aby brzeg pozostał po lewej stronie, a nie prawej).

Mamy na drutach 33 oczka, przerabiamy je wszystkie naokoło do nasady pozostałych palców (lub zaczynamy wyrabiać następny palec - wszystko zależy od kształtu dłoni, dlatego trzeba przymierzać "rękawiczkę" w trakcie pracy).Na następny palec przeznaczamy: 3 oczka nabrane na brzegu nasady poprzedniego palca, 5 oczek z przodu "rękawiczki" i 5 oczek z tyłu, oraz 1 oczko, które trzeba dorobić tuż przed zamknięciem obwodu palca.

Pozostałe oczka pozostawiamy w oczekiwaniu na grubszych drutach.

Na palec mamy więc 14 oczek.

Przerabiamy je i zakańczamy jak mały palec czyli:
Pierwsze okrążenie zamykania - tam gdzie na drucie 3 oczka - zamykamy dwa pierwsze, tam gdzie na drucie 4 oczka - zamykamy drugie z trzecim = 10 oczek.
Drugie okrążenie zamykania - tam gdzie 2 oczka - przerabiamy je razem, tam gdzie 3 oczka - dwa pierwsze przerabiamy razem = 6 oczek.
Pozostałe 6 oczek przekładamy na 1 drut w następujący sposób:
jako pierwsze oczko z nitką od kłębka, drugie - oczko z tyłu, trzecie - oczko z przodu itd. Tak przełożone na zmianę oczka zamykamy.

Pozostałe dwa oczka wykonujemy tak samo.

Teraz wracamy do kciuka. Przekładamy te trzy oczka z agrafki na drut i przerabiamy je. Dokładamy jedno oczko (z boku otworu) na końcu każdego rzędu, dla ułatwienia powiększającą się liczbę oczek rozdzielamy na co najmniej dwa druty. Gdy będziemy mieli już 9-11 oczek (zależy ile rzędów zrobiliśmy na szerokość nasady kciuka), obwód jeszcze nie powinien się zamykać. Nawlekamy 3 oczka potrzebne do zamknięcia obwodu i dalej robimy jak palce poprzednie. Nawlekając oczka należy pamiętać, że zewnętrzna strona roboty, to lewa strona rękawiczki. Czyli drut wbijamy od spodu brzegu otworu, aby brzeg pozostał po lewej stronie, a nie prawej.
Potem wystarczy skrócić nitki, przewrócić na prawą stronę i mamy już jedną rękawiczkę. Drugą robimy w taki sam sposób.