Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

POLECAM STRONY i BLOGI:


Komplecik do chrztuRozmiar: 74
Materiał: gładka włóczka (100% wełny; 175m dł. na 50 g w motku).
Na ubranko: ok. 350 g białej włóczki.
Na kocyk: ok. 400g białej włóczki.

Druty: nr 3, i druty nr z żyłką.
Szydełko: nr 3 ( do pętelki na guzik).
Inne dodatki:
1 guzik;
ok. 70 cm taśmy gumowej o szerokości 1cm;
tasiemka do buciczków.

Ścieg podstawowy: ścieg gładki prawy (rz. nieparzyste - o. prawe; rz. parzyste - o. lewe).

Ścieg francuski: w rz. nieparzystych i parzystych o. prawe.

Wzór ażurowy: Przerabiać wg schematu . Narysowany jest jeden motyw ze wszystkimi rzędami nieparzystymi i parzystymi. Powtarzać go stale na szerokość i wysokość.
Wzór jeżynowy:
Rząd 1 - *z 1 o. wyrobić 3 o. (= 1 o. prawe, 1 o. lewe, 1 o. prawe), 3 o. przerobić razem na lewo, od* stale powtarzać;
Rząd 2 i wszystkie parzyste - o. prawe; Rząd 3 - *3 o. przerobić razem na lewo, z następnego o. wyrobić 3 o., od * stale powtarzać.
Powtarzać stale te 4 rzędy.

UWAGA: Rękawy sweterka wykonuje się od góry do dołu.

Próba ściegu: druty nr 3 wzorem ażurowym: 30 oczek i 38 rzędów daje kwadrat o boku 10cm.

SWETEREK

Tył.
Na druty nr 3 nabrać 83 o. i przerabiać ściągacz ściegiem francuskim 4 cm, dobierając równomiernie w ostatnim rzędzie 10 o. = 94 o. Dalej pracować w następującym układzie: o. brzegowe, 34 o. wzoru ażurowego, 24 o. wzoru jeżynowego, 34 o. wzoru ażurowego, o. brzegowe.
Na wysokości 21 cm od ściągacza rozdzielić robótkę na środku, celem uzyskania rozcięcia, i obydwie części przerobić dalej oddzielnie.
Na wysokości 24 cm od ściągacza zakończyć na wykrój szyi na brzegu rozcięcia w co 2 rzędzie 1x10, 1x6 i 2x3 oczka.
Na wysokości 25,5 cm od ściągacza zakończyć luźno na brzegi ramion pozostałe 25 oczek. Drugą część (od początku rozcięcia) wykonać symetrycznie.


Przód.
Przerabiać jak tył, lecz bez rozcięcia i z głębszym wykrojem szyi. W tym celu zakończyć na wysokości 20 cm od ściągacza środkowe 16 o. i obydwie części przerabiać dalej oddzielnie. Dla zaokrąglenia wykroju zakończyć w co 2 rzędzie: 1x4, 3x2 i 4x1 o. Pozostałe 25 o. zakończyć luźno na brzegi ramion na tej samej wysokości co tył (25,5 cm od ściągacza). Drugą część (od podkroju) wykonać symetrycznie.

Rękawy.
Na druty nr 3 nabrać 82 o. i przerabiać w następującym układzie: o. brzegowe, 34 o. wzorem ażurowym, 12 o. wzorem jeżynowym, 34 o. wzorem ażurowym, o. brzegowe.
Celem uzyskania skosu rękawa zakończyć w co 4 rzędzie obustronnie 17x1 o = 48 o. Na wysokości 18 cm od nabrania oczek, zamknąć w równych odstępach 8 oczek = 40 o. Dalej przerobić jeszcze 2 cm ściegiem francuskim. Wszystkie oczka zakończyć luźno. Drugi rękaw wykonać identycznie.

Wykończenie.
Połączyć elementy. Szwy boczne wykonać do strzałki na wykroju. Wszyć rękawy. Na druty z żyłką nabrać z brzegów wykroju szyi 100 o. i przerabiać pliskę ściegiem francuskim, podwajając w 1 rz. wszystkie o. = 200 o. Na wysokości 3 cm rozcięcia wykonać szydełkiem pętelkę na guzik.
SPODENKI

Lewa część spodenek.
Na druty nr 3 nabrać 104 o. i przerabiać ściągacz ściegiem francuskim na wysokość 1 cm, następnie pracować w następującym układzie: o. brzegowe, 102 o. wzorem ażurowym, o brzegowe.
Po przerobieniu 32 rzędów ( = 8,5 cm) od ściągacza pracować dalej ściegiem gładkim prawym.
Na wysokości 24 cm od ściągacza zakończyć obustronnie na klin w co 2 rzędzie 4x2 i 1x1 o. = 86 o.
Na wysokości 41 cm od ściągacza przerobić na brzeg załamania 1 rząd oczek lewych na prawej stronie robótki, potem przerobić jeszcze 3 cm ściegiem gładkim prawym. Następnie wszystkie oczka luźno zakończyć.

Prawa część spodenek.
Wykonać jak lewą część.

Wykończenie.
Połączyć szwy. Ściągacz talii założyć na brzegu załamania do środka i przyszyć. Wciągnąć w talii tasiemkę gumową. Na lewej stronie nogawek na wysokości ściągacza przyszyć od wewnątrz tasiemkę gumową ściegiem krzyżykowym.BUCIKI

Prawy bucik.
Na druty nr 3 nabrać 46 o. i przerabiać na podeszwę 11 rzędów ściegiem francuskim, dobierając w co 2 rzędzie oczka w następujący sposób:
o. brzegowe, dobrać z poprzecznej nitki 1 o. prawe przekręcone, przerobić 21 o., dobrać 1 o. z poprzecznej nitki, 2 o. przerobić, dobrać 1 o. z poprzecznej nitki, 21 o. przerobić, dobrać 1 o. z poprzecznej nitki, o. brzegowe.
W ten sposób dobierać oczka, aż na drucie znajdzie się 66 oczek.
Teraz przerobić 6 rzędów ściegiem gładkim prawym. W 7 rzędzie nabrać na drut pomocniczy poprzeczne nitki z 1 rzędu przerobionego ściegiem gładkim prawym i przerabiać razem na prawo po 1 oczku lewego drutu z 1 oczkiem drutu pomocniczego (=zakładka).
Potem przerabiać 2,5 cm wzorem jeżynowym.
Teraz przerabiać podeszwę następująco:
Pozostawić obustronnie po 28 o. i przerabiać przez środkowe 10 o. ściegiem francuskim pracując następująco: przerobić 9 o., * 1 o. zdjąć, potem przerobić 1 pozostawione o. na prawo i przeciągnąć przez nie zdjęte o. (zdjęte przez przerobione), odwrócić robótkę, 1 o. zdjąć, 8 o. przerobić na prawo, ostatnie o . przerobić razem na lewo z następnym pozostawionym o., robótkę odwrócić, 1 o. zdjąć, 8 o. przerobić na prawo, od * stale powtarzać, aż obustronnie pozostanie już tylko 18 o.
Potem przerabiać przez wszystkie 46 o. 1 rząd nieparzysty o. prawe a następnie na rząd dziurkowy przerabiać na zmianę 2 o. razem na lewo i 1 narzut.
Potem 1 rząd oczka prawe, następnie jeszcze 2,5 cm wzór jeżynowy. Potem wszystkie oczka luźno zakończyć. Połączyć środkowy szew podeszwy oraz szew tyłu. W rząd dziurkowy wciągnąć tasiemkę.

Lewy bucik.
Wykonać jak prawy bucik.

Buciki - krok po kroku


KOCYK

Wykonanie.
Na druty nr 3 nabrać 294 o. przerabiać na dolny brzeg 4 cm ściegiem francuskim. Potem przerabiać w następującym układzie:
11 o. ściegiem francuskim, 272 o. wzór ażurowy, 11 o. ścieg francuski.
Po przerobieniu 288 rzędów (=76 cm) od dolnego brzegu przerabiać jeszcze 4 cm ściegiem francuskim na górny brzeg, następnie wszystkie oczka luźno zakończyć.