Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

POLECAM STRONY i BLOGI:


Sweter z zamkiem błyskawicznym

źródło: zapomniane


Materiał:850 g włóczki w kolorze pistacjowym, ekspres w tym samym kolorze długości 33 cm.
Druty:nr 2,5 i nr 3.
Ściegi: ściągacz pojedynczy 1/1 na drutach nr 2,5. Wzór warkoczowy wg wzoru na drutach nr 3.
Próbka: 31 oczek i 33 rzędy daje kwadrat o boku 10cm.

SCHEMAT WARKOCZA


Objaśnienia znaków:
kratka z minusem - 1 oczko lewe;
pusta kratka - 1 oczko prawe;
- 3 o. na drut pomocniczy z przodu, 3 o. prawe, 3 o. z drutu pomocniczego na prawo
- 3 o. na drut pomocniczy z tyłu, 3 o. prawe, 3 o. z drutu pomocniczego na prawo
- 2 o. na drut pomocniczy z przodu, 2 o. prawe, 2 o. z drutu pomocniczego na prawo
- 2 o. na drut pomocniczy z tyłu, 2 o. prawe, 2 o. z drutu pomocniczego na prawo
W rzędach parzystych przerabiać oczka tak jak schodzą z drutu.

WYKONANIE

Przód.
Nabrać 189 oczek i przerobić 4 cm ściągaczem. Zmienić druty i kontynuować wzorem warkoczy, stale powtarzając raport pomiędzy oczkami brzegowymi.
Na wysokości 45 cm od początku roboty w rzędzie nieparzystym rozdzielić robotę po 95 oczek i każdą ze stron kończyć osobno, dodając po lewej stronie od strony wewnętrznej 1 oczko = 96 oczek.
Po przerobieniu 72 cm od początku roboty, na podkrój szyi zamknąć w co 2 rzędzie: 1x7, 3x3, 5x2 i 4x1 oczko. Po przerobieniu 8 cm podkroju szyi zamknąć pozostałe na ramiona 65 oczek.

Tył.
Przerobić jak przód, ale bez rozcięcia. Na wysokości 74 cm od początku roboty zakończyć na podkrój szyi 37 środkowych oczek i kończyć każdą stronę oddzielnie zamykając od wewnątrz w co 2 rzędzie: 2x4 i 1x3 oczka. Po przerobieniu 3 cm podkroju szyi zamknąć na ramiona 65 oczek.

Rękaw.
Nabrać 65 oczek i przerabiać 6 cm ściągaczem. W ostatnim parzystym rzędzie dodać równomiernie 34 oczka = 99 oczek. Zmienić druty i kontynuować wzorem warkoczy, powtarzając stale raport pomiędzy oczkami brzegowymi, zaczynając od strzałki.
Na skos rękawa dodawać na przemian w co 2 i w co 4 rzędzie z obu stron 38x1 oczko = 175 oczek. Włączyć je do wzoru. Na wysokości 44 cm od początku roboty zakończyć wszystkie oczka.

Wykończenie.
Zszyć ramię, na plisę przy szyi nabrać z brzegu podkroju szyi 160 oczek i przerobić 12 cm ściągaczem, zakończyć oczka. Zszyć pozostałe części swetra. Wszyć zamek błyskawiczny, składając plisę przy szyi na pół do wewnątrz i podszywając ściegiem płaskim.