Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

POLECAM STRONY i BLOGI:


Kolorowa kamizelka

źródło: "SWETRY" nr9 chyba z 95r.


Rozmiar: 40/42
Materiał: 300g szarej, 200g zielonożółtej, 100g rdzawej, 100g liliowej.
Druty: nr 3, i nr 3,5 oraz druty z żyłką nr 3, 1 guzik.
Ściegi: drutami nr 3 ściągacz podwójny 2/2. Kolorowy wzór ściegiem dżersejowym prawym drutami nr 3,5 (prawa strona roboty-oczka prawe).
Wzór wrabiany: Wykonać zgodnie ze schematem ściegiem gładkim prawym. Każdą kolorową powierzchnię przerabiać z oddzielnego kłębka, a przy zmianie kolorów nitki krzyżować po lewej stronie roboty. Na schemacie przedstawiono tył i przody.

Objaśnienie do schematu:
1 - wł. szara;
2 - wł. rdzawa;
3 - wł. żółta;
4 - wł. liliowa;
jedna krateczka - jedno oczko i jeden rząd.
grubo zaznaczony kwadrat krateczek - 10 oczek i 10 rzędów
Próba ściegu: 23 oczka i 32 rzędy dają kwadrat o boku 10cm.

WYKONANIE

Lewy przód.
Na druty nabrać 64 oczka włóczką zieloną i zrobić 6 cm ściągaczem podwójnym. Przerabiać dalej zgodnie ze schematem od strzałki A do B. Wykrój dekoltu zrobić przy lewym brzegu tak jak oznaczono na schemacie, tzn. w co 4 rzędzie zamykać 22x1 oczko, potem w co 6 rzędzie 1x1. Przerobić jeszcze 6 rzędów i zakończyć pozostałe 41 oczek na wysokości 74 cm (236 rzędów od ściągacza).

Prawy przód.
Rozpocząć tak samo jak lewy przód, z tym że po zrobieniu ściągacza, przerabiać dalej zgodnie ze schematem od strzałki C do D.

Tył.
Na druty nabrać 136 oczek włóczką zieloną i zrobić 6 cm ściągaczem, dodając w ostatnim rzędzie jedno oczko = 137 oczek. Przerabiać dalej zgodnie ze schematem od strzałki D do A i zakończyć wykrojem dekoltu, tzn. zamknąć 30 środkowych oczek, potem każdą stronę robić oddzielnie, zamykając na podkrój szyi w co 2 rzędzie: 1x5, 2x3, 1x2 oczek. Zamknąć pozostałe oczka.

Wykończenie.
Zszyć szwy, a przy szwach bocznych pozostawić 27 cm na rękawki. Przy brzegach przodów i wykroju dekoltu z tyłu nabrać około 476 oczek włóczką zieloną i przerabiać ściągaczem. Przy prawej plisie na wysokości 3cm i w odległości 121 oczek od dolnego brzegu zrobić 1 dziurkę (tzn. zakończyć 4 oczka i nabrać je na nowo w kolejnym rzędzie). Na wysokości 6 cm wszystkie oczka zakończyć tak jak powstają. Przy rękawkach nabrać 158 oczek włóczką zieloną i zrobić 6 cm plisy, po czym wszystkie oczka zakończyć tak jak powstają. Przyszyć guzik.