Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

POLECAM STRONY i BLOGI:


Kamizelka w żakardowe wzory

źródło: "SWETRY" nr9 chyba z 95r.


Rozmiar: 34/36.
Materiał: 250g oliwkowej, 50g ciemnoróżowej, 50g jasnobrązowej, 50g brązowej włóczki.
Druty: nr 3 i nr4, druty na żyłce nr 3 oraz trzy guziki.
Ściegi: ściągacz pojedynczy 1/1 drutami nr 3, ścieg dżersejowy prawy drutami nr 4 (prawa strona roboty-oczka prawe).
Próbka: 23 oczka i 31 rzędów daje kwadrat o boku 10cm.

Wzór żakardowy 1:
Ilość oczek podzielna przez 23+2 oczka brzegowe. Wykonać zgodnie ze schematem 1, ściegiem dżersejowym prawym. Każdą kolorową powierzchnię przerabiać z oddzielnego kłębka, a przy zmianie kolorów nitki krzyżować po drugiej lewej stronie roboty.

Wzór żakardowy 2:
Wykonać tak samo jak wzór żakardowy 1, tylko zgodnie ze schematem 2, ściegiem dżersejowym prawym, techniką norweską, a zbędne nitki krzyżować po lewej stronie roboty.


Wyjaśnienia do schematów:
1 - oliwkowa;
2 - ciemnoróżowa;
3 - jasnobrązowa;
4 - brązowa;
jedna kratka - jedno oczko i jeden rząd.

Kolejność wzorów 1:
*po 2 rzędy oliwkową, jasnobrązową, ciemnobrązową, brązową, 20 rzędów wzorem żakardowym 1, po 2 rzędy oliwkową, jasnobrązową, ciemnobrązową, brązową, 14 rzędów wzorem żakardowym 2 i od* powtórzyć jeszcze jeden raz, po 2 rzędy oliwkową, jasnobrązową, ciemnobrązową, brązową, a pozostałe oliwkową.

Kolejność wzorów 2:
4 rzędy oliwkową, po 2 rzędy jasnobrązową, ciemnoróżową, brązową, 8 rzędów oliwkową, po czym przerabiać zgodnie z kolejnością wzorów 1.

WYKONANIE

Tył.
Na druty nr3 nabrać 99 oczek włóczką oliwkową i zrobić 2 cm plisy ściągaczem, po czym zmienić druty i przerabiać dalej wg kolejności wzorów 1, przy czym wzór należy rozmieścić od środka.
Równocześnie w celu poszerzenia po bokach, począwszy od ściągacza, dobrać z obydwu stron w co 8 rzędzie: 4x1 oczko = 107 oczek.
Na wysokości 13cm (tj. 40 rząd) zrobić wykrój pachy, kończąc w co 2 rzędzie: 1x5, 2x2 i 3x1 oczko = 83 oczka.
W celu zrobienia skosu na ramionach na wysokości 38 cm (tj. 118 rząd) od ściągacza zakończyć z obydwu stron w co 2 rzędzie: 1x8, 1x7 i 1x6 oczek.
Równocześnie na tej samej wysokości zakończyć 21 środkowych oczek i obydwie części podkroju szyi przerabiać oddzielnie. Dla zaokrąglenia wykroju zamykać w co 2 rzędzie: 2x5 oczek.
Na wysokości 40 cm (tj. 124 rzędzie) od ściągacza zakończyć wszystkie oczka.

Lewy przód.
Na druty nr 4 nabrać 4 oczka włóczką oliwkową i przerabiać zgodnie z kolejnością wzorów 2, przy czym w celu zrobienia szpica nabrać w co 2 rzędzie:
przy prawym brzegu: 9x3 oczka;
przy lewym brzegu: 9x2 oczka;
razem mamy 49 oczek. Skos po bokach i wykrój pachy zrobić tak jak opisano z tyłu.
Równocześnie w celu zrobienia skosu wykroju dekoltu, przy lewym brzegu na wysokości 16 cm (tj. 50 rzędów) zakończyć w co 4 rzędzie: 16x1 oczko; i w co 6 rzędzie:4x1 oczko. Skos na ramiona zrobić tak samo jak z tyłu.
Na wysokości 46cm (tj. 142 rząd) zakończyć wszystkie oczka.

Prawy przód.
Wykonać tak samo jak lewy przód (symetrycznie), ale z 3 dziurkami. W tym celu w odległości 2 oczek od lewego brzegu zakończyć 2 oczka i ponownie je dobrać w następnym rzędzie. Pierwszą dziurkę zrobić w odległości 22 rzędów od początku roboty, a kolejne w odstępach po 12 rzędów.

Wykończenie.
Zszyć szwy. Przy brzegach przodów, brzegach dolnych jak i wykroju dekoltu z tyłu nabrać na drut z żyłką 374 oczka włóczką oliwkową i zrobić 2 cm plisy ściągaczem pojedynczym, po czym wszystkie oczka zakończyć. Przy brzegach rękawów nabrać na drut z żyłką włóczką oliwkową po 140 oczek i zrobić 2 cm plisy ściągaczem pojedynczym, po czym wszystkie oczka zakończyć. Wszystkie plisy złożyć na połowę i przyszyć. Przyszyć guziki.