Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

POLECAM STRONY i BLOGI:


Torba z nie dokończonych kwadratów domina

Pomysł i technika wykonania pochodzi z książki:
"Advanced Domino-Knitting" Vivian Høxbro.

Zdjęcia i instrukcje poniżej moje własne.Potrzebne umiejętności:
Wyrabianie kwadratów domina oraz nie dokończonych kwadratów domina.

Oraz szydełkiem oczko płaskie/ścisłe aby nie ucinać nitek.

Jeśli chcemy zrobić coś innego z pełnych i nie dokończonych kwadratów domina trzeba umieć to zaplanować.

WYKONANIE

Wykonanie torebki można sobie dokładnie zaplanować
lub wyrabiać ją "na oko".

Na oko:
na dno torebki potrzebujemy o dwa kwadraty mniej niż docelowo ma mieć torebka szerokość.
Te pierwsze kwadraty robimy pojedynczo, ucinając nitki, dalej staramy się tego unikać.

Układamy kwadraty w tym samym kierunku.Z brzegu jednego i drugiego nabieramy oczka na kolejny kwadrat (liczba oczek taka sama jak w poprzednich kwadratach).
Środkowe oczko łapie nam jednocześnie róg pierwszego i drugiego kwadratu.Wyrabiamy kwadrat jak poprzednie.Za pomocą szydełka robimy oczka płaskie wzdłuż brzegu wyrobionego właśnie kwadratu, by dotrzeć do czubka drugiego kwadratu.Nabieramy oczka i wyrabiamy kolejny kwadrat.
I tak dalej, aż połączymy wszystkie kwadraty dna torebki zrobione pojedynczo.Z brzegu ostatniego kwadratu nabieramy połowę oczek na kolejny kwadrat + oczko środkowe na samym rogu.
Z powietrza nabieramy drugą połowę oczek.Wyrabiamy kwadrat.Oczkiem ścisłym (za pomocą szydełka) "wędrujemy" na róg wyrobionego kwadratu.Z dolnego brzegu kwadratu nabieramy połowę oczek na kwadrat + oczko środkowe na jego dolnym rogu.
Z powietrza nabieramy drugą połowę oczek.Wyrabiamy kwadrat.
Jest to jeden z "brakujących" kwadratów stanowiących szerokość dna torebki.Ponownie "wędrujemy" nitką na róg kwadratu.U dołu i pomiędzy pierwszymi kwadratami wyrabiamy kolejne kwadraty - stanowiące lustrzane odbicie tych u góry.Wędrujemy nitką na boczny róg ostatniego kwadratu.
Na kolejny kwadrat nabieramy oczka z dolnego boku Pierwszego kwadratu + oczko środkowe na samym rogu, drugą połowę oczek nabieramy z powietrza.Wyrabiamy kwadrat.Wędrujemy nitką na jego boczny róg.Z jego dolnego brzegu i z powietrza nabieramy oczka na "boczny" kwadrat (pamiętamy, że oczko środkowe nabieramy na samym rogu tego kwadratu).
Wyrabiamy kwadrat.Wędrujemy nitką na boczny róg wyrobionego kwadratu i nabieramy połowę oczek na kolejny kwadrat wzdłuż jego dolnego brzegu. Plus środkowe oczko na jego rogu.Drugą połowę oczek nabieramy wzdłuż Pierwszego kwadratu.Wyrabiamy ostatni pełny kwadrat stanowiący dno torby.Bez wędrowania nitką, pomiędzy sąsiadującymi ze sobą kwadratami wyrabiamy nie dokończony kwadrat.
Zamykamy tak, aby nitka była jak na zdjęciu obok (nie z drugiego brzegu).
"Wędrujemy" nitką na róg pełnego kwadratu poniżej.

Pomiędzy pełnymi kwadratami...... wyrabiamy kolejne nie pełne kwadraty.Wzdłuż brzegów kwadratów bocznych stanowiących linię prostą nabieramy oczka: połowa wzdłuż jednego kwadratu, środkowe oczko pomiędzy rogami, drugą połowę oczek z kwadratu leżącego bokiem.Wyrabiamy nie dokończony kwadrat, robótka z płaskiej zaczyna się nam robić przestrzenna.Wędrujemy nitką do rogu kwadratu leżącego bokiem.Nabieramy oczka wzdłuż prostego brzegu dwóch kwadratów, jak przed chwilą, i robimy niepełny kwadrat.Drugą stronę torebki robimy w ten sam sposób.

Okrążenie kończymy dwoma niepełnymi kwadratami wzdłuż prostych brzegów.

Kolejne okrążenie zaczynamy jak
drugi nie dokończony kwadrat wg ogólnego opisu.

Po zamknięciu oczek zostaje nam na drucie 1 o.
Przerobiłam 6 rzędów zatem brzeg nie dokończonego kwadratu ma 3 o. brzegowe.

Mając brzeg wysoki na 3 o. brzegowe muszą tu być 3 o. nowego kwadratu. Mamy na drucie już 1 o. zatem na brzegu będą jeszcze 2o.Początkowa liczba oczek w moich kwadratach = 21o. - 1 o. środkowe = 20o./2 = 10 o. dla połowy kwadratu domina.

Zatem jeśli na brzegu pierwszego kwadratu mają być 3 o. (licząc łącznie z ostatnim o. po zamykaniu oczek), zatem (10-3=7) z powietrza nabieramy 7 o.

Przerabiamy te 8 o. (ja tego nie liczę jako rząd).

Dla dociekliwych, zdjęcie obok zrobiłam przed nabraniem siódmego oczka :)Z brzegu niepełnego kwadratu nabieramy jeszcze 2 o. i 1 o. środkowe (na czubku kwadratu poniżej).Z brzegu sąsiadującego niepełnego kwadratu nabieramy 3 o. (bo mam w nim trzy o. brzegowe).Z powietrza nabieram 7 oczek (co do kompletu z 3 o. z brzegu daje mi 10o., czyli połowa oczek oprócz oczka środkowego).Wyrabiamy nie dokończony kwadrat.
Tak samo jak w pierwszym okrążeniu, po zamknięciu oczek pętelka musi być z lewej strony elementu.Wędrujemy nitką na dolny brzeg niepełnego kwadratu (jest to pierwsze oczko kolejnego elementu).Nabieramy pozostałą liczbę oczek: część z powietrza, część z brzegu elementu poniżej (wg zasady podanej powyżej, z tą różnicą, że mamy już pierwsze oczko).
Środkowe oczko pomiędzy elementami.Druga połowa znów wzdłuż części poniżej, a reszta z powietrza.Wyrabiamy w ten sposób...... kolejne nie pełne kwadraty.Gdy dotrzemy do boku torebki...Nie pełny kwadrat wyrabiamy dokładnie tak samo jak poprzednie.
Na brzegach nie dokończonych kwadratów z okrążenia poniżej.Robótka coraz bardziej nabiera przestrzennego kształtu.Kolejne nie pełne kwadraty robimy dokładnie tak samo
(pilnować by lewa strona robótki pozostała lewą stroną).

Ostatni nie dokończony kwadrat robimy tak samo jak poprzednie,
z jedną tylko małą różnicą:
ostatnie oczko zamiast z powietrza
nabieramy z dolnego rogu pierwszego elementu w tym okrążeniu.Wyrabiamy nie pełny kwadrat tak samo jak poprzednie.Dno torebki jest już gotowe.W kolejnych okrążeniach nie pełne kwadraty robimy dokładnie tak samo.Z małą różnicą:
środkowe oczko nabieramy......pomiędzy elementami.Oczka, które mamy nabrać z brzegu elementu, a gdzie robiliśmy oczka płaskie......możemy nabrać właśnie z tych oczek płaskich.Z każdym okrążeniem rośnie nam wysokość torebki.

Wykończenie

Okrążenie wykańczające lepiej sobie zaplanować.
Może nie w dokładnym szczególe, ale jeśli chcemy mieć "uszy" w torbie, to trzeba się przyjrzeć, czy będą one leżeć po środku.

Dobry moment przy parzystej liczbie pojedynczych kwadratów dna, to nieparzyste okrążenie.


przy nieparzystej liczbie pojedynczych kwadratów dna = parzyste okrążenie.
Wykończenie zaczynamy od "przejścia" po brzegu ostatniego nie pełnego kwadratu.
Dochodzimy do oczka przed oczkiem środkowym (patrząc z punktu widzenia, teoretycznego kolejnego kwadratu).Nabieramy oczko z szydełka na drut, dalej oczko "środkowe" pomiędzy elementami i oczka z brzegu kolejnego elementu (tyle samo co gdybyśmy chcieli robić kolejny nie pełny kwadrat).Z powietrza nabieramy pozostałe oczka, jak na kwadrat, wstawiamy znacznik (jest to górny róg wykończeniowego zygzaka).
Dalej taką samą liczbę oczek z powietrza i znów z brzegów elementu, oczko środkowe pomiędzy itd.Zbliżenie na wstawianie znacznika (dla bardzo początkujących):
Nabieram oczka metodą oczek prawych, ale za pomocą szydełka.


Nabieramy tak oczka wzdłuż całego okrążenia,
na końcu z elementu, od którego zaczęliśmy nabieramy brakującą liczbę oczek na jego brzegu (jedno już mamy).Przerabiamy oczka splotem karbowanym.Z obu stron znaczników w co drugim okrążeniu dodajemy jedno oczko.
Tu będą górne rogi zygzaka.W tym samym okrążeniu, u dołu "zygzaka" przerabiamy 3 o. razem
(tam gdzie byśmy to robili wyrabiając kwadraty).Wyrabiamy zygzak na dowolną wysokość.Moim zdaniem górny brzeg wyszedł za szeroki, gdy nabiera się taką samą liczbę oczek jak na nie dokończone kwadraty.Aby wykonać rączkę torby nabieramy większą liczbę oczek (z obu rączki stron tyle samo), w takim miejscu by rączka była po środku torby.
Z drugiej strony torby robimy to samo. Aby górny brzeg torby nie wyszedł za szeroki można nabrać o 1 o. mniej na każdą stronę zygzaka.Pełne i nie pełne kwadraty domina można dowolnie rozmieszczać.

Oto kilka tylko możliwości: