Lubisz moją stronę?
Wyraź to !

POLECAM STRONY i BLOGI:


Sweter z koła

źródło: zasady wykonania poznałam tutaj.

Poniższy sweter wg mojego projektu.Mierzymy:
obwód klatki piersiowej
szerokość ramion, tam gdzie mają się zaczynać rękawy
obwód rękawa, w najszerszym miejscu oraz w najwęższym.

Materiał: dowolny.
Druty: odpowiednie do włóczki.

Ściegi: dżersej prawy, ażurek wg wzoru, karbowany.

Robimy próbkę obliczeniową dżerseja prawego.
U mnie 23 o. i 32 rz. = 10 cm.

Potrzebne techniki i umiejętności:
nabieranie oczek jak w serwetce (wybrać najwygodniejszą dla siebie metodę),
medalion-koło,
tymczasowe nabieranie oczek,
tymczasowe zamykanie oczek,
zszywanie oczkiem,
projektowanie główki rękawa i przeliczanie na oczka,
(jeśli rękaw ma mieć główkę, bo może też być prosty)
haft oczkiem cerowanym,
rzędy skrócone (a raczej wydłużone).
(jeśli rękaw ma mieć główkę)

Osoby mniej doświadczone mogą robić sweter z rękawem prostym, nie trzeba wtedy projektować główki rękawa, nie trzeba kombinować z dopasowaniem wzoru ażurowego do główki rękawa.

WYKONANIE

Na druty (pończosznicze lub z żyłką) nabrać 8 o. i robić wg wzoru. Raport powtarzamy 8 razy, dla ułatwienia wstawić znaczniki. Jeden ze znaczników powinien się wyróżniać, jest to początek okrążenia.
Agrafkami zaznaczamy sobie np.: pierwszy i czwarty raport (lub 4ty i 7dmy), tam będziemy robić na czerwono rozrysowany wzór ażurowy.
W pozostałych raportach w tych miejscach robimy oczka prawe!Kontynuujemy poszerzanie medalionu, aż uzyskamy szerokość ramion w pokazanym miejscu:Wtedy raporty, w których robimy wzór ażurowy zamykamy tymczasowo i nie obcinając kontrastowej nitki na lewy drut nabieramy tymczasowo TĄ SAMĄ LICZBĘ OCZEK. Kontynuujemy do drugiego raportu ze wzorem ażurowym.

Zaznaczyć sobie na schemacie wzoru ażurowego, jaki ostatnio zrobiliśmy rząd, bo jeśli będziemy chcieli go kontynuować na rękawie, to zaczniemy od kolejnego rzędu.W ten sposób uzyskaliśmy otwory na rękawy.

Przerabiamy dalej poszerzając koło, nie robimy już wzoru ażurowego.
Gdy średnica koła osiągnie obwód klatki piersiowej wykańczamy sweter plisą
(więcej szczegółów tutaj).Jeśli chcemy rękaw z główką trzeba ją zaprojektować.
Dziura na rękaw jest prosta, nie posiada żadnego podkroju, zatem dół główki również jest prosty.
Po za tym projektujemy i przeliczamy jak w linku powyżej.

Kształt połowy główki rękawa rysujemy na kartce w kratkę,
1 kratka = 1 o. i 2 rz.

Wpisujemy liczby oczek, główkę rękawa będziemy robić rzędami wydłużonymi. Zaczniemy środkowymi oczkami u góry dziury na rękaw. Na końcu każdego rzędu wydłużamy o podaną liczbę oczek. Jeśli nasz rysunek nie poszerza się o oczka, to oznacza, że rzędu nie wydłużamy, ale ostatnie oczko zamykamy z oczkiem dziury. Na schemacie oznaczamy to -1.

Obwód rękawa tuż poniżej główki to 34 cm = 78 o.
Dziura rękawa ma u mnie w sumie 2x46 o. = 92 o.

92 - 78 = 14 o. mam za dużo w dziurze na rękaw.
Z samego braku wydłużania rzędów pozbywam się dla całego obwodu rękawa 8 oczek, czyli muszę się jeszcze pozbyć 6 o., po 3 o. dla każdej połowy rękawa.
Zatem gdzieś w główce rękawa trzeba pozbyć się tych 3 o. Zaznaczam to sobie jako (-1). Czyli mam np. 1 (-1), tzn. rząd wydłużam o 1 o. ale jednocześnie muszę się pozbyć 1 o. z dziury rękawa, czyli robię jedno oczko z 2 o. dziury.
Więc nawet jeśli nie robi się kontynuacji wzoru warto to sobie rozrysować i sprawdzić czy liczba oczek się będzie zgadzać.


Jeśli kontynuujemy wzór, to sprawdzamy w dziurze na rękaw, ile mamy oczek od górnej krawędzi dziury do pierwszego oczka raportu wzoru (uwaga, warto sobie raport wzoru zaznaczyć nitkami, bo pierwszym oczkiem może być nawet o. prawe).

U mnie dla prawego rękawa pierwszym oczkiem wzoru jest oczko 16ste.

Liniami przerywanymi zaznaczamy sobie obszar raportu wzoru na rękawie.

W obszarze tym nie może być redukowania oczek dziury (aby nie komplikować sobie roboty).Ja w swetrze wzór skończyłam na rzędzie 9tym, zatem rękaw zacznę od rzędu 11.

Przerysowany na małej kartce, zagięty aby było widać rząd 11 przykładam do linii przerywanych.


I przerysowuję rząd za rzędem, w obszarze rękawa. Pamiętać należy, że jeśli rysuję 2o. razem, to muszę też dorysować narzut - i na odwrót, czyli każdy narzut musi mieć swoje 2 o. razem.
3o. razem musi mieć do towarzystwa 2 narzuty po bokach :)W lewej dziurze obliczamy liczbę oczek od górnej krawędzi dziury do pierwszego oczka wzoru, bo może to być inna liczba. U mnie jest 14 o.

Główkę lewego rękawa rysujemy symetrycznie.
I pozostałe czynności wykonujemy jak dla prawego rękawa.Dla pewności poniżej podpowiadam który rękaw jest który :)Gdy mamy już wszystko obliczone i zaplanowane, przekładamy na drut z żyłką oczka dziury rękawa (upewnić się, że robimy wg właściwego planu, tzn. prawy rękaw w prawej dziurze)

Oczka przekładamy tak by zacząć robić podaną u góry główki liczbę oczek,czyli 7 o. z jednej strony dziury (przy górnej krawędzi !)Przy górnej krawędzi dziury trzeba nabrać 2 lub nawet 3 nie zaplanowane oczka, i pamiętać, aby w kolejnym rzędzie przerobić je razem z sąsiednim oczkiem (zredukować je do zaplanowanej ilości).
Jeśli tego nie zrobimy powstanie nam dziura.Dalej robimy wg narysowanego schematu, czyli kolejne 7 o. dla pierwszego rzędu główki rękawa.
Kolejne rzędy wydłużamy symetrycznie, na końcu każdego rzędu.Gdy zrobimy już główkę rękawa, dalej robimy w okrążeniach. Na dole dziury na rękaw też być może będzie trzeba nabrać dodatkowe oczka, aby nie powstała dziura. Nadmiar oczek redukujemy w kolejnym okrążeniu.

Dalej trzeba zaplanować zwężanie rękawa (jeśli ma być zwężany, czyli węższy w nadgarstku).
W moim swetrze długość rękawa od pachy do nadgarstka to 42 cm.
Szerokość plisy splotem karbowanym (robiony tak samo jak wokół swetra!) to 8 cm.
Zatem długości rękawa zostało 34 cm.
Obwód rękawa u góry = 34 cm (78 o.), u dołu ma być 22 cm (51 o.).
Muszę się pozbyć około 27 o. = 51 o.

Wysokość rękawa = 36 cm, to około 115 okrążeń. Obliczamy co ile okrążeń trzeba się pozbyć 28 oczek (zaokrąglam, bo dzielimy to na pół), czyli 2x14 o. (z obu stron znacznika, który wstawiamy po środku dołu rękawa).
Ale uwaga, nie dzielimy 115 okrążeń na 14 momentów, ale na 15, tak by po ostatnim zamykaniu oczek zrobić jeszcze kilka okrążeń. Gdybyśmy podzielili na 14 momentów, to ostatnie zamykanie oczek wypadłoby tuż przed robieniem plisy mankietu.
Zatem 115 okr./15 = 7,666 okr. Trochę nie równo :(

Ale część rękawa (po zrobieniu główki rękawa) można robić prosto, jeszcze bez zamykania oczek, zatem liczymy 7*15=105 okr. Zatem prosto robimy 10 okr., i dopiero zaczynamy z obu stron znacznika zamykać po 1 o. w co 7 okr. (tzn. pierwsze zamykanie oczek robię w 17stym okrążeniu)

Uwaga! aby ażurowy wzór z tyłu rękawa pozostał na środku rękawa nie możemy z tyłu rękawa zamykać oczka tylko i wyłącznie przy znaczniku, bo obszar między środkiem rękawa a wzorem nam się zwęży i wzór "opadnie". Zamykać oczka należy raz przy znaczniku, a następnym razem za wzorem ażurowym, na zmianę, dzięki czemu oba obszary po bokach wzoru będą zwężane równo, a wzór pozostanie na środku tyłu rękawa.

Po zrobieniu obu rękawów (i zabezpieczeniu nitek) pozostaje nam zaplanowanie haftu.

Ja swój zaplanowałam od razu fastrygując na swetrze. Użyłam krótkich odcinków nitki, tak by móc każdy fragment zmienić.Haftowałam też nie za długimi kawałkami włóczki (długie by mi się plątały),
po lewej stronie końcówki trzeba ze sobą powiązać i poucinać.
Inne wzory środka koła:

Z nieudanego swetra

Sweter mi się nie udał, bo wybrałam drapiącą włóczkę, do tego nie starczyło jej na rękawy...
Za to udało mi się wymyślić ten wzór

schemat
Wymyśliłam też coś ułatwiające pracę:
schemat okr. 1 - 7
schemat okr. 9 - 11
schemat okr. 13 - 15
schemat okr. 17 - 19
schemat okr. 21 - 23
schemat okr. 25 - 27
schemat okr. 29 - 31
schemat okr. 33 - 35
schemat okr. 37 - 39
schemat okr. 41 - 43