Lubisz moją stronę?
Wyraź to !
POLECAM STRONY i BLOGI:

Frędzelki


Pół lub ćwierć pompony

Nitkę owijamy wokół dwóch palcy lub wokół czegoś nie elastycznego.
Owijanie wokół palcy ma tą wadę, że z każdym owinięciem palce nam się minimalnie do siebie zbiliżają i kolejne kółko nitki jest coraz mniejsze. Mamy wtedy więcej nitek do obcinania, aby wyrównać.Gdy owiniemy wystarczającą ilość nitki zabezpieczamy jej końce.

Możemy końcówki nitki związać ze sobą, a potem owinąć wokół nitek i ponownie związać.Albo przeciągamy pętelkę pod nitkami, i przez tą pętelkę wyciągamy kolejną, i zaciskamy, i dalej robimy łańcuszek, na którym będzie wisiał frędzel.Kolejny etap to robienie "główki".

Można użyć do tego końcówek nitki i owinąć niedaleko górnej części. Owijamy ciasno, aby się nie przesunęło i związujemy końcówki.Możemy też zrobić krótki łańcuszek, którym owijamy "szyję główki". Końcówka i początek łańcuszka powinny być długie (w obu przypadkach), aby stanowiły część dolną frędzla.Pętle u dołu przecinamy, nitki wyrównujemy.


Takie pół/ćwierć pompony mają przeróżne zastosowania, np.: na rogu poduszki.
Frędzelki, niteczki


Dwie lub trzy nitki (lub ciut więcej), tniemy na dwukrotną+ciut długość jaką chcemy mieć frędzelki.


Złożone razem na pół te trzy (dla przykładu) nitki łapiemy szydełkiem, które już wbiliśmy w miejsce gdzie chcemy mieć pierwszy frędzelek.


Wyciągamy pętelkę z tych kliku nitek i przez tą pętelkę przeciągamy pozostałą długość nitek.


Pętelkę zaciskamy na tych nitkach.


Kolejne frędzelki przeciągamy i zaciskamy w równych odstępach.
Nitki wyrównujemy.


Lub ucinamy większą długość, jeśli zmieniliśmy zdanie.


Zamiast kilku nitek na raz możemy przeciągać pojedyncze nitki, dużo dłuższe.Te pojedyncze lub kilka nitek możemy przeciągać bliżej siebie niż na zdjęciach powyżej.
Możemy też mocować je w innym miejscu robótki, a nie tylko na brzegu.