Lubisz moją stronę?
Wyraź to !
POLECAM STRONY i BLOGI:

GuzikiGuzik powlekany

W sklepach dostępne są guziki do własnoręcznego obciągania, ale można też używać zwykłych płaskich guzików na nóżce. Guziki do własnoręcznego powlekania są metalowe lub plastikowe. Sprzedaje się je w dwóch częściach: jedną obciąga się dzianiną, a drugą dociska do spodu, by zabezpieczyć dzianinę. Do guzików zwykle dołącza się kartonowe kółko o identycznej wielkości, które przydaje się przy ustalaniu wielkości dzianiny. Jeśli używa się zwykłego guzika, należy najpierw wyciąć kartonowe koło o średnicy dwa razy większej niż guzik, np. do guzika o średnicy 2,5 cm należy zrobić koło o średnicy 5 cm.
Guziki najlepiej obciągać dzianiną z wełny czesankowej lub cieńszej, by guzik nie zrobił się zbyt duży. Dzianina powinna być gęsta i mocna, dlatego należy użyć drutów o dwa lub trzy numery mniejsze od zalecanych.

Przed przystąpieniem do dziergania należy zrobić na cienkich drutach małą próbkę ściegu. Umieścić na niej tekturowe kółko i zaznaczyć jego wielkość szpilkami.
Policzyć oczka i rzędy.


Liczbę rzędów podzielić na 3.
Nabrać na druty połowę oczek i przerobić dżersejem 1/3 rzędów.
W co drugim rzędzie dodawać przy brzegach po jednym oczku, aż do uzyskania pożądanej liczby oczek.
Przerobić 1/3 rzędów prosto, po czym w takiej samej liczbie rzędów zgubić dodane oczka.
Zamknąć pozostałe oczka. Zostawić długi koniec nitki, który posłuży do ściągnięcia dzianiny wokół guzika.
W trakcie pracy porównywać wielkość robótki z kartonowym modelem. Robótka tak naprawdę nie będzie okrągła, ale ośmiokątna.


Dzianinę na guzik można zdobić haftem i koralikami. Nie należy umieszczać elementów zdobniczych zbyt blisko brzegu, bo po ściągnięciu oczek będzie niewidoczny. Zdobić tak, by po lewej stronie nie kłębiło się zbyt wiele nitek.


Końcówkę nitki przepleść wokół brzegu ściegiem fastrygowym (nie naokrętkę, bo trudno będzie ściągnąć brzegi).
W środku umieścić guzik i mocno ściągnąć nitkę.
Jeśli guzik jest widoczny pod dzianiną, należy wyciąć kółko z cienkiego materiału (w kolorze włóczki) i go osłonić.
Wygładzić dzianinę pod spodem guzika i przerobić kilka dodatkowych oczek, które połączą brzegi. Zabezpieczyć końcówkę nitki.
Nie ma potrzeby zaciskania guzika od spodu, dzianina i tak nie zmieściłaby się pod nakładką, chyba że została wykonana z bardzo cienkiej włóczki.Guzik za 1 grosz

Jeśli nie posiadamy guzików do powleczenia, możemy użyć małych monet, np.: 1 grosz.
Zasada wykonania jest taka sama jak wyżej, z tą różnicą, że papierowe koło ma promień równy średnicy monety.


Wykonujemy sześciokąt.


Oblekamy monetę.


Brzegi sześciokąta ściągamy z tyłu, i tym miejscem przyszywamy do odzieży.
Guziki supełki

Zamiast guzika w tak wykonany "okrąg" można wypchać kawałkami tkaniny. W tym celu przygotować tej samej wielkości i koloru co dzianina okrąg z tkaniny. Złożyć tkaninę z dzianią (okręgi), wokół brzegu przepleść nitkę (ściegiem fastrygowym, przy użyciu igły, bo trzeba przebić tkaninę), środek wypchać stosownymi materiałami, po czym mocno zaciągnąć nitkę i zabezpieczyć jej końcówkę.
Taki miękki guzik, odpowiedniej wielkości, doskonale nadaje się do odzieży dziecięcej.Guzik dziergany

Owinąć wokół ołówka (lub cienkiego drutu) nitkę kilka razy.


Kółko zdjąć i obdziergać igłą lub szydełkiem

Igłą przeciągnąć kilka razy nitkę wzdłuż i wszerz, tkając środek guzika.Zostawić koniec nitki idącej od środka guzika, w celu przyszycia go do wyrobu.

Kółko można też obdziergać szydełkiem, a nawet zrobić kwiatek, guzik będzie wtedy większy.