Lubisz moją stronę?
Wyraź to !












































POLECAM STRONY i BLOGI:
























Medaliony,
czyli elementy patchworku



To elementy, które wykonuje się osobno, a potem łączy w większą całość, np. narzuty, poduszki, garderoba. Zszyte w ten sposób elementy tworzą patchwork. Z dużych medalionów można zrobić torebkę, niewielki dywanik, czy górną część beretu. Okrągłe, owalne i kwadratowe medaliony wykonuje się na pięciu drutach pończoszniczych lub na drutach z żyłką, zaczynając od środka. Robótkę kształtuje się dodając odpowiednią liczbę oczek.



Kwadrat

Na 4 druty nabrać 8 oczek.
Okrążenie 1, 3 i 5 - oczka prawe;
Okrążenie 2 (zwiększające) - z każdego oczka przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone, by uzyskać 16 oczek;
Okrążenie 4 - *z 1 o. przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone, 2 o. prawe, z 1 o. przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone*, powtórzyć 4 razy, uzyskując 24 oczka;
Okrążenie 6 - *z 1 o. przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone, 4 o. prawe, z 1 o. przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone*, powtórzyć 4 razy, uzyskując 32 oczka.

Przerabiać w ten sposób, dodając po jednym oczka między na końcu i na początku każdego drutu, w okrążeniach parzystych (zwiększających).
Po każdym okrążeniu układać robótkę płasko i sprawdzać kształt. Jeśli kwadrat się marszczy, między okrążeniami zwiększającymi przerobić na prawo dodatkowe okrążenie.
Kiedy kwadrat osiągnie wymaganą wielkość zamknąć luźno oczka. Na końcu zamykania oczek, gdy zostaje ostatnie oczko należy zamknąć obwód. Wyciąga się oczko z pierwszego zamkniętego oczka i przerabia razem z ostatnim oczkiem. Albo ostanie oczko przeciąga się przez pierwsze zamknięte oczko.




Koło

Na 4 druty nabrać 8 oczek.
Okrążenie 1,3 i 5 - oczka prawe;
Okrążenie 2 (zwiększające) - z każdego oczka przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone, by uzyskać 16 oczek;

Można też robić na drutach z żyłką techniką magic loop.

Okrążenie 4 - *1 o. prawe, z 1 o. przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone*, powtórzyć 8 razy, by uzyskać 24 oczka;
Okrążenie 6 - *2 o. prawe, z 1 o. przerobić: 1 o. prawe i 1 o. prawe przekręcone*, powtórzyć 8 razy, by uzyskać 32 oczka.
Przerabiać w ten sposób, dodając po jednym oczku pośrodku i na końcu oczek na każdym drucie. Po każdym okrążeniu układamy robótkę płasko i sprawdzamy kształt. Po dodaniu zbyt wielu oczek w kolejnych okrążeniach, robótka będzie się marszczyć. Aby temu zapobiec należy miedzy okrążeniami zwiększającymi przerobić na prawo dodatkowe okrążenie.
Kiedy koło osiągnie wymaganą wielkość zamknąć luźno oczka. Na końcu zamykania oczek, gdy zostaje ostatnie oczko należy zamknąć obwód. Wyciąga się oczko z pierwszego zamkniętego oczka i przerabia razem z ostatnim oczkiem. Albo ostanie oczko przeciąga się przez pierwsze zamknięte oczko.




Kwadrat na dwóch drutach

(oczka dodawane w odległości 2 oczek od brzegu)
Dobieranie oczek można wykonywać jako narzut przed oczkiem brzegowym lub dodawanie oczka w pewnej odległości od brzegu (1-3 oczka).
Nabieramy 3 o.
Rząd 1 - oczka lewe,
W kolejnych rzędach dodawać (dowolną metodą) 1 oczko na początku każdego rzędu, do momentu aż bok kwadratu osiągnie pożądaną długość.
Teraz trzeba odejmować oczka.
Na początku każdego rzędu - 2 o. razem (dwa oczka z samego brzegu lub w odległości 2-3 oczek od brzegu).
Przerabiać w ten sposób, aż na drucie pozostaną tylko 3 oczka.
3 o. razem, zamknąć ostatnie oczko.

W zależności od gęstości próbki, kwadrat może bardziej przypominać romb. Aby nadać robótce pożądany kształt, należy ją napiąć lub robić tak, by w 10 cm zmieściło się więcej rzędów (np. cieńsze druty).
Tradycyjny styl, w którym patchwork wykonany jest z kwadratów zrobionych kilkoma różnymi ściegami, nazywa się "ogrodem babuni". Po zszyciu kwadraty tworzą wzór złożony z większych rombów. zobacz


Piękne efekty daje:
• dzierganie medalionów wielokolorową nitką,
• dzierganie ściegiem francuskim - należy co drugie okrążenie przerabiać na lewo.

Ciekawie prezentują się kwadraty robione na dwóch drutach, w których kliny wykonane są na przemian ściegiem gładkim prawym i gładkim lewym lub ściegiem francuskim i gładkim prawym.

Oczka w medalionach można dodawać techniką narzutu i dobierania.

Medaliony kształtuje się poprzez odpowiednie napinanie robótki.