Lubisz moją stronę?
Wyraź to !
POLECAM STRONY i BLOGI:Dodawanie oczek - objaśnienia łopatologiczne

Najpierw objaśnię oznaczenia na schemacie.
Każda kratka to 1 oczko (nie uwzględniam robionego splotu), oprócz środkowych 46 oczek, które skróciłam do kilku kratek (ale udawajmy, że to 46 o.), aby schemat nie wyszedł kolosalny.
Czarne cyfry i liczby, to numery rzędów,
Zielona strzałka wskazuje kierunek przerabiania rzędu, czyli zaczynamy przy numerze rzędu.
Zielone liczby typu: 1x7o., to ilość dodanych oczek, ten konkretnie oznacza, że jednorazowo trzeba dodać 7 o.

Opis mówi nam: Dla zaokrąglenia z obu stron w co 2 rz. nabrać nowe 1x7, 3x3, 6x2 i 7x1o. W kolejnym 4 rz. nabrać 1x1o., po 2 rz. 1x1 o. i w co 4 rz. 6x1o. Po 6 rz. nabrać 1x1o., po 8 rz. nabrać 1x1 o., i po 12 rz. jeszcze 1x1o.

I robimy to w ten sposób.
Rząd 1 robimy bez dodawania, bo dodajemy w co 2 rzędzie.
Na końcu rzędu 2 dodamy oczka. Aby to zrobić, po przerobieniu oczek rzędu 2 robótkę trzeba obrócić i dodać oczka tą metodą: odmiany_oczek.html#o-dobrane
Zatem z technicznego punktu widzenia wygląda to jakbyśmy dodawali oczka na początku rzędu 3, bo obróciliśmy robótkę. Jednak w rzeczywistości są one dodane na końcu rzędu 2, bo dopiero po ich nabraniu robimy rząd 3.
Opis mówi, że oczka dodajemy z obu stron robótki. Zatem aby było symetrycznie to samo robimy na końcu rzędu 3, obracamy i dodajemy ww. metodą 7 o.
Dodaliśmy z obu stron 1x7o.
Dalej robimy to samo, ale na końcu każdego rzędu dodajemy 3 o., z każdej strony musi to być zrobione 3 razy (3x3o.).


Dalej opis każe dodawać 6x2 o.


Jest to dodawanie w co 2 rzędzie, bo jak przyjrzeć się schematowi, to z każdej strony liczba oczek zwiększa się w co 2 rzędzie (co druga kratka, tzn. dwie kratki do góry są prosto).

Gdy dodajemy 1x1o. (w sumie 7x1o.) nie musimy obracać robótki przed dodaniem oczka, wystarczy z ostatniego 1 oczka zrobić 2 o.
Aby dodawać oczka w co 4 rzędzie, trzeba tak jakby dwa rzędy zrobić bez dodawania oczek (rzędy bez dodawania oczek w kółeczku)


Potem jeszcze 1x1o. w co 2 rzędzie (czyli na końcu dwóch kolejnych rzędów).
A dalej 6x1 o. w co 4 rzędzie.
Gdy przyjrzymy się schematowi, to z każdej strony następują 4 rzędy bez dodawania oczka (kratki zaznaczone na szaro). Jest to właśnie dodawanie w co 4 rzędzie.


Dalej mamy dodawać 1x1 oczko kolejno w 6 rzędzie (żółte kratki), w 8 rzędzie (różowe kratki) i w 12 rzędzie (niebieskie kratki).Gdy już rozumiemy zasadę dodawania oczek, możemy rozpisać to sobie prościej, tzn. na rzędy, bez schematu graficznego.
Piszemy sobie ręcznie liczby rzędów lub korzystamy z licznika (poniżej przykład zapisu powyższego dodawania oczek):
Pusty nawias oznacza, że robimy jak we wcześniejszym rzędzie. Dzięki temu widać obustronność dodawania.

Więcej liczników rzędów